نخستین سهمیه تاریخ المپیک برای بدمینتون بانوان ایران؛

دکترپوریا: کسب این سهمیه در غرب و آسیای میانه بی‌نظیر بود
استعدادیابی و توجه به ورزش از سنین پایه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مهمی است که در قهرمانان‌پروری تاثیر بسزایی دارد. نمونه‌ای از این سیاست‌گذاری بلند مدت را این روزها با یک افتخار بی‌نظیر در فدراسیون بدمینتون کشور با کسب سهمیه المپیک توسط ثریا آقایی شاهد هستیم. آقایی اولین بانوی تاریخ بدمینتون ایران است که توانسته سهمیه المپیک کسب کند.

طی مصاحبه ی جناب آقای دکتر پوریا با پایگاه اطلاع رسانی صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشورایشان فرمودند: با استعدادیابی و برنامه‌ریزی بلندمدت توانستیم به کشف قهرمانانی نائل شویم که در ورزش ایران، آسیا و حتی جهان بی نظیر باشند. کسب سهمیه المپیک توسط ثریا آقایی نه تنها یک دستاورد برای بدمینتون ایران بلکه دستاوردی برای بدمینتون غرب آسیا و آسیای میانه نیز می‌باشد.

دکتر محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون بدمنیتون ایران حضور ثریا آقایی در المپیک را علاوه بر استعداد و مهارت وی حاصل برنامه‌ریزی بلندمدت این فدراسیون و نتیجه استعدادیابی دانست که بیش از ۱۰ سال پیش در این فدراسیون آغاز شده است.

ایشان فرمودند: کسب سهمیه المپیک توسط ثریا آقایی دور از انتظار نبود. وی جزوِ ۴۳ بدمینتون‌باز برتر جهان و بهترین بدمینتون‌باز ایران در رنکینگ جهانی است. آقایی چندین سال در کمپ آسیایی حضور موفقی داشت و دو سال نیز در کمپ جهانی بود. این اتفاق قابل پیش بینی و برنامه ریزی شده بود. این سهمیه می توانست چهارسال پیش به دست بیاید ولی متاسفانه آسیب دیدگی آقایی در مسابقات نیجریه شانس حضور زودتر در المپیک را از بدمینتون ایران گرفت.

ایشان ادامه دادند: از زمان ریاست بنده در فدراسیون بدمینتون تمرکز و برنامه بر روی استعدادیابی بوده است. ثریا آقایی از رده خردسالان کشف شد و همان زمان استعداد خاص وی در این ورزش مشهود بود. بنابراین با برنامه ریزی مستمر و تخصصی فدراسیون و همچنین حمایت های خانواده به آنچه شأن خود و بدمینتون ایران بود رسید.
۱۰۰ میلیون تومان پاداش به آقایی
رئیس فدراسیون بدمینتون افزودند: باتوجه به مصوبه ی هیئت رئیسه فدراسیون در سال ۹۸ هر بازیکنی که موفق به کسب سهمیه المپیک شود مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان هدیه خواهد گرفت. قطعا در مورد خانم آقایی این مصوبه اجرایی خواهد شد.
دکتر پوریا درخصوص اهمیت کسب این سهمیه گفتند: بعد از ۵۰ سال از تاریخ تاسیس این فدراسیون سهمیه بانوان برای ایران به دست آمده است. این دومین سهمیه بدمینتون ایران است. سهمیه قبل را کاوه محرابی که البته در اروپا بود برای المپیک ۲۰۰۸ به دست آورد.

وی با اشاره به بی نظیر بودن این اتفاق در آسیای میانه و غرب آسیا آن را آغاز راهی برای حضور بیشتر بدمینتون بازان ایران در عرصه های بین المللی دانست و گفتند: حضور آقایی بعنوان اولین بدمینتون باز زن ایران در المپیک نه تنها برای بدمینتون‌بازان ایران بلکه برای آسیا و حتی جهان یک انگیزه است. ما از زمان کسب این سهمیه پیام های تبریک بسیار به ویژه از سوی معاون فدراسیون جهانی بدمینتون و رئیس کنفدراسیون آسیا داشته ایم که علاوه بر تبریک، برنامه‌ریزی ما را مورد تایید قرار دادند.

وی ابراز امیدواری کرد که ثریا آقایی با توجه به توانایی و انگیزه اش حضور چشمگیر و موفقی در المپیک داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *