آغاز آوردگاه عظیم سی و دومین دوره رقابت های بین المللی بدمینتون فجر در یزد 

  • اخبار مهم - ویژه
Image

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بدمینتون ، یزد از فردا سه شنبه دهم بهمن ماه میزبان بزرگ ترین رویداد ورزشی سال خواهد بود، رویدادی بین المللی و جهانی به نام سی و دومین دوره رقابت های بین المللی بدمینتون فجر. 28 کشور از سراسر جهان در این رقابت ها حضور دارند. در سال قبل از المپیک سی و دومین دوره رقابت های بین المللی بدمینتون فجر اهمیت بسیار زیادی برای بدمینتون بازان سراسر جهان پیدا کرده است. برای برخی از رنکینگ داران جهان بدمینتون حضور در یزد آخرین فرصت برای المپیکی شدن است اما برای برخی دیگر همچنان مسیری است به سوی المپیک 2024 پاریس آن هم با کمک جمع آوری امتیازات توزیع شده در این رویداد بزرگ. 

تاریخچه فجر 
رقابت های بین المللی فجر قرار است برای سی و دومین دوره برگزار شود. این رقابت ها اکنون به عنوان یک چلنج در تقویم فدراسیون جهانی ثبت شده است. البته رقابت های بین المللی بدمینتون فجر در 15 دوره نخست ثبت تقویم جهانی نبود اما تداوم در برگزاری آن باعث شد تا فدراسیون جهانی نگاهی ویژه به آن داشته باشد و در نهایت آن را به عنوان چلنج در تقویم جهانی ثبت کرد. رقابت های بین المللی فجر سال به سال وسعت و اعتبار بیشتری پیدا کرد.  تا دوره پانزدهم این رقابت ها  هزینه های تیم های شرکت کننده و بازیکنان خارجی اعزامی به ایران به صورت تمام و کمال بر عهده میزبان بود اما بعد از ثبت آن در تقویم جهانی کاملا شکل و شمایل حرفه ای پیدا کرد و از آن پس تیم های شرکت کننده و بازیکنان حاضر در این رقابت ها خود باید هزینه اعزام به ایران و اقامت را می پرداختند. همچنین جوایز نقدی این رقابت ها به مرور زمان بیشتر شد. 

اهمیت فجر برای المپیک
رقابت های بین المللی فجر در افزایش امتیازات یک بدمینتون باز در رنکینگ جهانی جهت کسب سهمیه المپیک بسیار اهمیت دارد. از آنجایی که المپیک 2024 سال آینده در پاریس برگزار می شود برای بسیاری از بدمینتون بازان حضور در فجر جز آخرین فرصت های مغتنم برای افزایش امتیازات جهت کسب سهمیه حضور در المپیک است. حالا سی و دومین دوره رقابت های بین المللی فجر بیشتر از هر زمانی مورد استقبال کشورهای خارجی است. 55 بازیکن خارجی در بخش مردان و 35 بازیکن خارجی در بخش زنان حضور دارند. 

یزد، قلب تپنده بدمینتون فجر 
محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون بدمینتون و نائب رئیس آسیا پس از بررسی های لازم و همفکری با تیم فدراسیون بدمینتون و همچنین صحبت با مسئولان استانی یزد و البته مشورت با دکتر کیومرث هاشمی وزیر محترم ورزش و جوانان در نهایت با میزبانی یزد برای برگزاری سی و دومین دوره رقابت های بین المللی بدمینتون فجر موافقت کرد. یزد که فرهنگی غنی دارد و از شهرهای ایرانی - اسلامی به شمار می رود اکنون قلب تپنده بدمینتون است. برای میزبانی یزد جلسات متعددی برگزار شد که این جلسات در تهران و یزد بودند. نخستین جلسه نیز در دفتر وزیر ورزش و جوانان بود. یزد در بهمن ماه در واقع میزبان چندین رویداد بزرگ است که برگزاری سی و دومین دوره رقابت های بین المللی بدمینتون فجر و اجلاس روسای آسیای میانه مهم ترین آن است. 

روسای آسیای میانه در یزد 
مرداد ماه سال جاری بود که رقابت های بدمینتون رده های سنی نوجوانان آسیای میانه به میزبانی دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد. محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون بدمینتون ایران در حاشیه این رقابت ها در اجلاس روسای آسیای میانه شرکت کرد. وی در آن جلسه نه تنها پیشنهاد برگزاری رقابت های جام بین المللی خزر در ایران را داد که درخواست کرد اجلاس بعدی روسای آسیای میانه به میزبانی ایران برگزار شود. هر دو پیشنهاد محمدرضا پوریا از سوی فدراسیون جهانی و آسیایی مورد موافقت قرار گرفت. زمانی هم که یزد به عنوان میزبان سی و دومین دوره رقابت های بین المللی بدمینتون فجر انتخاب شد میزبانی اجلاس روسای آسیای میانه هم به این شهر رسید. به این ترتیب اجلاس روسای آسیای میانه روزهای 11 و 12 بهمن ماه در یزد با حضور تمامی روسای بدمینتون آسیای میانه برگزار با ریاست محمدرضا پوریا برگزار می شود. در این اجلاس برنامه ها و عملکرد کشورها از زبان روسای آنها مورد بررسی قرار می گیرد.

 

سریز بین المللی؛ تجربه ای مدرن 
یزد پیش از آغاز سی و دومین دوره رقابت های بین المللی بدمینتون فجر از پنجم تا هشتم بهمن ماه میزبان پنجمین دوره رقابت های بین المللی سریز جوانان بود که با حضور تیم های ایران، اوگاندا، هند و جمهوری آذربایجان برگزار شد. به غیر از بخش تک نفره پسران که عنوان قهرمانی به هند رسید در فینال های دیگر شامل دوبل و سینگل دختران و دوبل پسران بدمینتون بازان ایرانی عناوین قهرمانی را از آن خود کردند. سریز بین المللی یزد تجربه ای مدرن در برگزاری رقابت های بدمینتون محسوب می شود، تجربه ای مختص به بدمینتون بازان رده های سنی زیر 19 سال و پایین تر. هدف از برگزاری این رقابت ها وارد کردن بازیکنان جوان وارد رنکینگ و آشنا کردن آنها با بُعد بین المللی رقابت ها است. در حاشیه برگزاری پنجمین دوره سریز بین المللی یزد کارگاه مربی گری سطح یک جهانی با حضور سم بنتان مدرس مالزیایی کنفدراسیون بدمینتون آسیا برگزار شد ضمن اینکه یک کلینیک پزشکی  هم برگزار شد.

هر سال بهتر از سال قبل 
رقابت های بین المللی فجر در حالی در ایران به طور منظم برگزار می شود که فدراسیون ورزشی دیگری در ایران چنین رویداد بزرگ و بین المللی مختص به فجر را در تقویم سالیانه خود ندارد. اما فدراسیون بدمینتون 32 دوره در برگزاری این رقابت های معتبر و بین المللی اهتمام ورزید و اکنون رقابت های بین المللی فجر یکی از مهم ترین رویدادهای جهانی بدمینتون محسوب می شود. به گواه کارشناسان این رقابت ها هر سال بهتر از سال گذشته برگزار می شود و ابعاد بین المللی آن بسیار وسیع و پربازتاب است. سی و دومین دوره رقابت های بین  المللی فجر از فردا سه شنبه 10 بهمن ماه در سالن دانشگاه یزد آغاز می شود و تا 15 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.