اجلاس روسای آسیای میانه در یزد به اتمام رسید ؛ تصویب میزبانی ایران برای رقابت های زیر 17 و 15 سال آسیای میانه در 2025 / پیشنهاد پوریا برای برگزاری رقابت های باشگاهی بدمینتون آسیا

  • اخبار مهم - ویژه
Image

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بدمینتون، جلسه روسای بدمینتون آسیای میانه امروز به ریاست محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون بدمینتون ایران و نائب رئیس آسیا به پایان رسید. این اجلاس یکی از برنامه های بسیار بزرگ و حائز اهمیت فدراسیون بدمینتون ایران بود که در حاشیه سی و دومین دوره رقابت های بین المللی فجر برگزار شد.

اجلاس روسای بدمینتون آسیای میانه با حضور کشورهای ایران، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان برگزار شد. علی واجد رئیس کمیته توسعه و برنامه ریزی آسیا و سم مدیر اجرایی آموزش و همچنین عضو کمیته برنامه ریزی آسیا نیز در اجلاس روسای آسیای میانه حضور داشتند. در طی دو روز بحث و گفت و گو در خلال برگزاری اجلاس روسای بدمینتون آسیای میانه مواردی تصویب شد.

محمدرضا پوریا به عنوان رئیس فدراسیون بدمینتون ایران و نائب رئیس آسیا که ریاست این اجلاس را بر عهده داشت پیشنهاداتی مطرح کرد که مورد موافقت قرار گرفت. همچنین برگزاری کارگاه داوری برای کشورهای آسیای میانه در ایران تصویب شد، در واقع قبل از مسابقاتی که دارند کلاس هایی از سوی ایران برای آنها برگزار و داور از ایران برای آنها اعزام شود. ضمن اینکه کلاسهای مربی گری از سوی فدراسیون بدمینتون ایران برای آسیای میانه برگزار می شود و مربیان ایرانی نیز به این کشورها جهت آموزش دادن اعزام شوند. دیگر طرح پوریا برگزاری اردوهای تمرینی در ایران برای کشورهای منطقه بود. علاوه بر این مقرر شد کلاس مربی گری سطح یک و مدرسی شاتل تایم در ایران برگزار شود.

مهم ترین مورد تصویب شده در این اجلاس این بود که میزبانی رقابت های قهرمانی آسیای میانه در رده های سنی زیر 17 و زیر 15 سال در سال 2025 به ایران رسید. سال گذشته ازبکستان تقاضای برگزاری این رقابت ها را داشت ولی با توجه به نظر مساعد اعضای هیئت رئیس اجلاس روسای آسیای میانه و با در نظر گرفتن زیرساخت های مناسب بدمینتون ایران این میزبانی برای سال 2025 به ایران رسید. این مورد یکی از مهم ترین دستاوردهای بدمینتون ایران از اجلاس روسای آسیای میانه بود. رقابت های مناطق آسیای میانه امسال به میزبانی قرقیزستان برگزار می شود و اجلاس روسای آسیای میانه نیز با توجه به تصویب در جلسه امروز سال 2025 مجددا به ایران می آید که این موضوع نیز از مهم ترین موارد تصویب شده در اجلاس بود و دستاورد بزرگی برای بدمینتون ایران محسوب می شود که در دو سال پیاپی میزبان اجلاس است.

پیشنهاد دیگر پوریا که تصویب شد این بود که فدراسیون آسیا کمک به برگزاری کلاس های شاتل تایم کند و توپ و راکت در اختیار ایران قرار بدهد. همچنین پیشنهاد شد کلاس های مربی گری پارابدمینتون در ایران برگزار شود. اعزام یک دختر و یک پسر به همراه یک مربی به رقابت های پارابدمینتون اندونزی دیگر موضوع مطرح شده بود.

تقاضای دیگر فدراسیون بدمینتون ایران در رابطه با توپ ایربدمینتون در فضای باز بود که در اختیار ایران قرار داده شود.

دیگر پیشنهاد بسیار مهم پوریا به برگزاری مسابقات باشگاهی در سطح منطقه برمیگشت. او که در گذشته هم پیشنهاد برگزاری رقابت های باشگاهی در آسیا را در اجلاس آسیایی داده بود عنوان کرد: ایران بیش از 20 سال که در دسته های برتر، یک و دو مسابقات باشگاهی در سطح کشور برگزار می کند. بهتر است دیگر در سطح آسیا هم رقابت های باشگاه های آسیا را داشته باشیم و این رقابت ها را از آسیای میانه آغاز کنیم.

وی افزود: رقابت های قاره ای را ابتدا از منطقه آسیای میانه آغاز کنیم. اولین دوره نیز به صورت متمرکز باشد. این پیشنهاد محمدرضا پوریا نیاز به بررسی بیشتر در کنفدراسیون بدمینتون آسیا دارد.

اجلاس روسای بدمینتون آسیای میانه در سال 2024 راس ساعت 14 در یزد به پایان رسید و بعد از دو روز تمام شد. در پایان این اجلاس سم و واجدعلی از پوریا بابت برگزاری این اجلاس تشکر کردند ضمن اینکه مهمان نوازی مردم ایران و به خصوص یزد را ارج نهادند.
همچنین امیر دبیرکل فدراسیون بدمینتون قزاقستان شمایل آرم فدراسیون بدمینتون ایران را که در قزاقستان تهیه شده را به رسم یادبود به محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون بدمینتون ایران اهدا کرد که پوریا بابت این هدیه این مسئول بدمینتون قزاقستان از وی و همچنین فدراسیون بدمینتون قزاقستان تشکر و قدردانی کرد.

همچنین شب گذشته دکتر فاطمی استاندار یزد مراسم ضیافت شامی را با حضور روسای بدمینتون آسیای میانه ترتیب داد.

در پایان این ضیافت شام نیز دکتر فاطمی به هر یک از روسای آسیای میانه به عنوان یادبود هدایا و صنایع دستی اهدا کرد. محمدرضا پوریا به دلیل این میزبانی فوق العاده از دکتر فاطمی تشکر و قدردانی کرد که این شهر به بهترین شکل ممکن میزبانی رقابت های بین المللی فجر، سریز بین المللی جوانان، اجلاس روسای آسیای میانه و کلاس مربی گری سطح یک جهانی را بر عهده داشت.

سی و دومین دوره رقابت های بین المللی فجر از روز دهم بهمن ماه در یزد آغاز شد و روز پانزدهم به پایان می رسد. اجلاس روسای آسیای میانه به موازات بین المللی فجر در روزهای 11 و 12 بهمن ماه برگزار شد.