پوریا: اصل برنامه‌های فدراسیون باید روی بازیکنان پایه باشد

  • اخبار مهم - ویژه
Image

رئیس فدراسیون بدمینتون گفت: روی بازیکنان رده‌های سنی پایه و کسب سهمیه المپیک چهار سال آینده برنامه ریزی می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بدمینتون و به نقل از خبرگزاری تسنیم محمدرضا پوریا درخصوص عملکرد فدراسیون بدمینتون در سال 1402 به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: سال گذشته را با اجرایی کردن تمام برنامه‌های فدراسیون به پایان رساندیم. سال گذشته کار ما بیشتر بود. تعداد باشگاه‌های شرکت کننده در لیگ بیشتر بودند. باشگاه‌های خیلی خوبی شرکت کرده بودند که نقش اسپانسری داشتند و پشتوانه فدراسیون بودند. اردوهای تیم ملی در سطح خیلی خوبی برگزار شد. مسابقات لیگ زیر 13 و زیر 15 سال را برنامه ریزی کردیم.

وی به مربیگری ثریا آقایی اشاره کرد و افزود: ثریا آقایی، یکی از مربیان خوبی است که در ایران جزو ورزشکاران مطرح و نمونه محسوب می‌شود. او توانست در کمپ توسعه آسیا جزو مربیان منتخب شود. با توجه به اینکه پایان بازی‌های او بود و از بازی در مسابقات خداحافظی کرد، در مسابقات بین المللی دهه فجر هدایت و مربیگری تیم زیر 13 و زیر 15 سال  را به او سپردیم.

رئیس فدراسیون بدمینتون با تاکید بر برنامه‌ریزی برای تیم‌های پایه اظهار کرد: به اعتقاد من اصل برنامه‌های فدراسیون باید روی بازیکنان پایه باشد، چون وقتی بازیکنی به سطح قهرمانی می‌رسد یا باشگاه او را جذب می‌کند و یا می‌تواند اسپانسر جذب کند. پس اگر قرار است اعزامی از سوی فدراسیون صورت بگیرد به نظر من باید در رده های سنی زیر 13، زیر 15 تا زیر 19 سال باشد و فدراسیون باید روی این بازیکنان و تیم‌ها سرمایه گذاری کند.

وی در تائید صحبت‌های خود ادامه داد: خدا را شکر در این رده‌های سنی سال گذشته بازیکنان به مسابقات آسیای میانه اعزام و قهرمان شدند و امسال هم این مسابقات اردیبهشت و خردادماه در قزاقستان برگزار می‌شود تا بازیکنان از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند.

پوریا همچنین به برگزاری اجلاس آسیای میانه در یزد و میزبانی دو رویداد بین المللی اشاره و خاطرنشان کرد: اجلاس آسیای میانه را با ریاست خودم و به عنوان نایب رئیس آسیا در یزد و همزمان با مسابقات بین المللی جام فجر برگزار کردیم که بازیکنانی با رده‌بندی خوب آسیایی و جهانی و المپیک شرکت کردند. روسای هفت کشور از جمله عمان هم به ایران آمدند.

وی افزود: از استاندار یزد تشکر می‌کنم که تلاش کرد مسابقات خوبی در سطح قاره‌ای برگزار شود همچنین مسابقات سریز جوانان را به میزبانی یزد و با حضور 5 کشور برگزار کردیم.

رئیس فدراسیون بدمینتون همچنین به برگزاری کلاس مربیگری اشاره کرد و گفت: یک کلاس مربیگری سطح یک با مدرسی رئیس کمیته آموزش آسیا در یزد برگزار کردیم. حدود 100 مربی سطح یک جهان داریم که امیدواریم بتوانند در آینده در کشورهای همسایه و منطقه مربیگری کنند. ما چهار مربی آقا و چهار مربی خانم سطح 2 آسیا داریم و 15 داور برجسته بین المللی، آسیایی و جهانی را برای شرکت در مسابقات برنامه ریزی می‌کنیم.

وی از برگزاری مسابقات جام خزر در مازندران خبر داد و اضافه کرد: در ادامه برنامه‌های فدراسیون در سال 1403 مسابقات جام خزر را در یکی از شهرهای مازندران برگزار خواهیم کرد که البته عنوان مسابقات جام خزر است اما همه کشورها می‌توانند در آن شرکت کنند.

پوریا ادامه داد: امسال سه رویداد بین المللی داریم. سریز جوانان، فیوچرز جام خزر و تورنمنت بین المللی جام فجر که بازیکنان برای ارتقاء رده بندی جهانی خود به ایران می‌آیند و امیدوارم اجلاس آسیای میانه را هم در تهران برگزار کنیم.

وی حضور در پاکستان و برگزاری اجلاس جنوب آسیا را اتفاق خوبی ارزیابی و اظهار کرد: من به عنوان نماینده آسیا در پاکستان شرکت کردم و خانم مددی به عنوان رئیس کمیته بانوان اجلاس جنوب آسیا را با حضور کشورهای پاکستان، سریلانکا، مالدیو، نپال و بنگلادش در پاکستان برگزار کرد که خیلی مفید بود و نایب رئیس فدراسیون جهانی اظهار کرد: این یکی از بهترین اجلاس‌هایی بود که برگزار شد. همچنین برای اولین بار بود که نماینده آسیا، رئیس فدراسیون ایران را به مسابقات پاکستان دعوت کرد. بنابراین خیلی مهم است که بتوانیم جایگاه‌های آسیایی و جهانی داشته باشیم.

رئیس فدراسیون بدمینتون برنامه ریزی روی رده‌های سنی پایه را از برنامه‌های امسال فدراسیون دانست و گفت: ما روی رده‌های سنی زیر 13 و زیر 15 با مربیگری ثریا آقایی برنامه ریزی می‌کنیم البته این برنامه ریزی در قسمت آقایان و بانوان با هدایت مربیان است اما با توجه به اینکه ثریا آقایی از مربیان منتخب آسیا است که به کمپ توسعه آسیا هم دعوت می‌شود از او استفاده خواهیم کرد.

وی به نقش تاثیرگذار و مهم کرسی‌های بین المللی اشاره کرد و افزود: ما جایگاه مان را در آسیا و جهان به عنوان فدراسیونی قدرتمند تثبیت کردیم. بیشتر کشورها در مجامع بین المللی حق یک یا دو رای دارند که من تلاش می‌کنم تا امسال سه رای بگیریم.

پوریا از هیئت‌های استانی برای برگزاری اردوها و فعالیت‌شان علیرغم امکانات کم تشکر کرد و گفت: از همکارانم در هیئت‌ها تشکر می‌کنم که زحمت کشیدند با دستان خالی و با امکانات متوسط خیلی تلاش کردند و توانستند قهرمانی‌های خوبی داشته باشند و در کنار فدراسیون برای برگزاری اردوها برنامه ریزی کنند. از هیئت محلات تشکر می کنم که تلاش کرد چند دوره مسابقات و اردوها را با هزینه شخصی خودش در محلات برگزار کند. از وزیر ورزش هم تشکر می‌کنم، چون برای برگزاری مسابقات بین المللی دهه فجر دغدغه مالی نداشتم.

وی ابراز امیدواری کرد امسال با هماهنگی و برنامه ریزی‌های خوب با کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش، هیئت و ادارات کل استان‌ها بتواند کارهای خوبی انجام دهد.

رئیس فدراسیون بدمینتون در پاسخ به این سوال که چقدر برای کسب سهمیه بازی‌های المپیک شانس داریم؟ اظهار کرد: سنگ تراش و میرشکاری دو بازیکن ما هستند که سرباز هستند و خروجشان با مشکل مواجه شده است. این دو بازیکن از زاهدان هستند و به دلیل سرباز بودن شان هماهنگی‌ها صورت نگرفت و نتوانستند برنامه‌ها و اعزام‌هایشان را به موقع انجام داده و کسب سهمیه کنند.

وی افزود: فکر می‌کنم کار سختی برای کسب سهمیه المپیک دارند و خانم ندایی در بخش بانوان هم برنامه ریزی خوبی دارد، اما شانس کمی برای کسب سهمیه المپیک پاریس از طریق رده بندی جهانی می‌بینم.

پوریا با بیان این مطلب که برای کسب سهمیه المپیک برنامه ریزی چهار ساله دارد، گفت: برنامه ریزی خاصی برای چهار سال آینده و مسابقات آسیایی و جهانی از طریق برنامه ریزی روی بازیکنان زیر 15 سال داریم.

وی از اعزام دو بازیکن خانم به مسابقات آسیایی چین خبر داد و گفت: اردوی آقایان در زنجان برگزار خواهد شد و اردوی خانم‌ها در تهران آغاز شده است. ما طبق قولی که بعد از مسابقات بین المللی جام فجر و بعد از نایب قهرمانی تیم دونفره بانوان دادیم آنها را با هزینه فدراسیون به مسابقات آسیایی اعزام می کنیم که 24 فروردین ماه به میزبانی چین برگزار می‌شود.